10 Comments

Jak zwykle świetny wpis, wcześniej strona spacex.com.pl, teraz to. Niestety przesunięto decyzję środowiskową na 24 lutego, to daje bardzo wąskie okno na start (wspomniana zgoda FAA do 1 marca). Nie da się ofc wykluczyć, że wariat weźmie i się zaweźmie i odpali Starshipa w te parę dni, może to nawet wyjdzie projektowi na dobre (mają dwa miesiące niemal na przetestowanie wszystkiego do basementu).

Mam nadzieję, że uda się cwaniakom, bardzo szybko stworzyć na Florydzie kolejną bazę z produkcją. To będzie imo krok milowy, bo równolegle będzie można (szybko) budować dziesiątki Raptorów i kolejne Falcon oraz StarShipy już w serii, jak kiedyś frachtowce Liberty. To jest plan Muska i to musi się udać. To minimum, bo na zupełnie nowe starbazy jednak przyjdzie dłużej poczekać.

No i jeszcze ten wspomniany Artemis. To jest taka weryfikacja na poziomie strategicznym, kolejna po Crew, ważna politycznie (no i ofc finansowo). Jeżeli SpaceX dźwignie to, to już nic i nikt nie powstrzyma planów rozbudowy i przyszłej kolonizacji układu słonecznego. Także dzieje się i to na naszych oczach tu i teraz. Kwestia imo najbliższych 5-6 lat.

Expand full comment

Znakomity artykuł.

Dziękuję i proszę o więcej.

Expand full comment

Dzięki za publikację, miło było sobie zrobić przerwę na artykuł między kolejną porcją barszczu.

Wesołych świąt.

Expand full comment

Jestem pod wrażeniem ilości pracy jaką wkładasz w pisanie dla nas tych artykułów. Dziękuje!

Expand full comment